W dwóch poprzednich częściach naszego poradnika (część I i część II) nakreśliliśmy, czym należy się kierować i na co zwrócić uwagę przy wyborze klamek drzwiowych. W tej części przedstawimy przykłady klamek, które wpasowują się we wcześniej wymieniony podział. Pominiemy punkt pierwszy – jakość, bo w swojej ofercie mamy tylko wysokiej jakości produkty, więc nie mamy, jak zestawić ich z tymi słabszymi.
Zaczynamy zatem od punktu drugiego:
1. KOLOR
- chrom (srebrny, błyszczący) – wygląda bardzo efektownie, nawet najprostszy model w tym wykończeniu będzie prezentował się stylowo. Jedynym mankamentem jest to, że mocno widać na nim „odciski palców”.
- chrom matowy (srebrny, mat) – nadaje surowego, nowoczesnego charakteru klamkom. Ogromną zaletą jest to, że nie brudzi się łatwo i szybko, natomiast trudniej się go czyści niż poprzednika. Wybór więc nie jest łatwy.
- stal nierdzewna – czasami trudno ją odróżnić od chromu matowego, ale wprawne oko zobaczy różnicę. Stal nierdzewna jest bardziej szara niż srebrna i wygląda bardziej szlachetnie.
- niekiel – kolejny matowy kolor, lekko brązowy, o ciepłym odcieniu. Najlepiej pasuje określenie kolor „szampański”.
- złoty połysk – kolor złoty znowu wraca do łask razem ze stylem ozdobnym i angielskim. Pasuje do stylizowanych wnętrz, bardzo dobrze się z nimi komponuje. We wersji błyszczącej wygląda niezwykle bogato.
- Złoty mat – bardziej stonowana wersja złotego, dzięki czemu dobrze wygląda nawet w nowoczesnych, prostych formach i minimalistycznych wnętrzach.
2. KSZTAŁT
- kwadratowe – nowoczesne, proste modele pasujące to takich też wnętrz, często o surowym designie i ascetycznym kształcie
- okrągłe-kwadratowe – połączenie formy prostej z łagodniejszą, okrągłą, niejednoznaczne, przez co pasują do różnego typu wnętrz
- okrągłe – okrągłe rozety, zaokrąglone rękojeści, opływowe kształty, nadają „ciepła” drzwiom, do przytulnych wnętrz
- komfort – wygodne, dopasowane do dłonie, stworzone z myślą o komforcie użytkowania