Monthly Archives: sierpień 2015

Jaką klamkę wybrać? Poradnik – informacje ogólne. Część II

By | blog | No Comments

Zapraszamy na drugą część poradnika, który ułatwi wybór klamek. Część I jest w poprzednim wpisie.

1. KSZTAŁT

Najnowsze trendy ukierunkowane są na kształty ostre, proste i kwadratowe. Kwadratowe rozety są najbardziej pożądane, jednak warto zastanowić się, czy pasują do wybranych drzwi i do całości wnętrza. Kompromisem może być połączenie kwadratowej rozety z zaokrąglona rękojeścią lub odwrotnie – okrągła rozeta i kwadratowa rękojeść. Całkiem dobrze przy wielu modelach drzwi wyglądają klamki bardziej klasyczne, zaokrąglone. Ze względu na swoją uniwersalność będą oferty pasować do wnętrza i nigdy nam się nie znudzą.

Layout 1

Layout 1

2. WIELKOŚĆ

Klamki mają różne wielkości. Choć zazwyczaj rozety mają jeden wymiar, to już rękojeści są bardzo różne i urozmaicone. Krótkie i długie, chude i grubsze, spłaszczone i z poszerzeniami. Przy wyborze klamki należy wziąć pod uwagę wielkość drzwi, zarówno szerokość i wysokość. Do drzwi mniejszych rozmiarów duża klamka będzie wyglądać przytłaczająco, natomiast przy masywnych drzwiach cienka, mała klamka „zgubi się” i nie będzie widoczna.

3. WYGODA

Poza kwestiami wizualnymi bardzo ważnym elementem jest wygoda użytkowania. Wiadomym jest, że nie wszystkie designerskie przedmioty są przyjemne w użytkowaniu. Czasem produkt, który cieszy oko, nie sprawia przyjemności przy używaniu. Dlatego warto każdą klamkę wziąć w rękę, nie wybierać jedynie z katalogu. Ostre, nieprzyjemne kanty, rękojeść za mała do wielkości dłoni albo wprost przeciwnie – zbyt duża. Często bywa, że nie zdajemy sobie sprawy, że taki szczegół jak wygoda klamki ma ogromne znaczenie. Znamy ze swojej praktyki nie jeden przypadek, kiedy klienci przychodzili wybrać „na żywo” klamki, choć dwa tygodnie wcześniej kupili z katalogu inne.

Mamy nadzieję, że udało nam się udowodnić wiarygodność powiedzenia: „wszystko ma znacznie”. A punkty poradnika pozwolą uniknąć błędów przy wyborze klamek drzwiowych i ułatwią dokonanie wyboru. W kolejnych częściach przedstawimy modele klamek optymalne dla poszczególnych rozwiązań i potrzeb. Klamka to aż klamka i jako element wyposażenia wnętrza może zmienić charakter drzwi.

 

Jaką klamkę wybrać? Poradnik – informacje ogólne. Część I

By | blog | No Comments

Często bywa tak, że po długich rozmowach i dobieraniu koloru, modelu oraz wymiarów drzwi do potrzeb klienta, zadajemy na końcu pytanie, pełniące funkcję wisienki na torcie: „A jaką chcieliby Państwo klamkę?” Zazwyczaj w tym momencie rozmowa wydłuża się o kolejne 30 minut, a czasami i dłużej. Okazuje się, że na co dzień zupełnie nie zwracamy uwagi, jakie mamy klamki w drzwiach. Traktujemy je jako element użytkowy i zapominamy o jego znaczeniu wizualnym. A klamka może przecież diametralnie zmienić charakter drzwi. Na co zwracać uwagę przy wyborze klamki? Jest kilka istotnych punktów, których określenie ułatwi podjęcie dobrej decyzji:

 

1. JAKOŚĆ

Klamka jest mocno eksploatowanym elementem wyposażenia. Zazwyczaj zamykamy i otwieramy drzwi kilkanaście-kilkadziesiąt razy dziennie, więc wytrzymałość i solidność produktu jest istotna. Przy zakupie warto dowiedzieć się, czy klamka jest pełnomosiężna. Chodzi o to, żeby cała była zrobiona z masy, a nie miała pusty środek. Ważnym aspektem jest też trwała, odporna na zarysowania powłoka. Zazwyczaj pusty środek idzie w parze z nieodporną powierzchnią, odradzamy takie połączenie. Istotną sprawą jest sam mechanizm. Dobrze, aby nie był plastikowy, bo wtedy szybko się wyrobi i spowoduje, że rękojeść klamki będzie opadać, co wygląda mało elegancko. Klamki, które spełniają wszystkie jakościowe wymagania to np. włoskie Olivari czy czeskie M&T.

2. KOLOR

Na temat koloru można patrzeć z kilku perspektyw i dokonać wyboru w zależności od stopnia ważności. Kolor klamki można dopasować do innych elementów wyposażenia wnętrz: gałek meblowych, kinkietów, akcesoriów łazienkowych. Jednak warto pamiętać, że na co dzień nie będziemy porównywać kolorystyki poszczególnych elementów, więc nie jest to aż taki ważne kryteriów. Znacznie bardziej istotne jest, by kolor klamki pasował do koloru drzwi, bo to one stanowią dla niej bezpośrednie tło. Ostatni aspekt to aspekt praktyczny. Należy pamiętać, że niektóre wykończenia szybciej się brudzą, inne wolnej, jedne łatwiej jest wyczyścić, inne trudniej. Zazwyczaj kolory błyszczące szybciej przyjmują „odciski palców”, ale wystarczy je tylko przetrzeć i już błyszczą. Natomiast kolory matowe wolniej się brudzą, natomiast w ich czyszczenie trzeba włożyć więcej wysiłku.

Dolce Vita 2

Antracyt

Chrom łączony z chromem matowym

Przewodnik po drzwiach przesuwnych – część II

By | blog | No Comments

W poprzedniej części naszego przewodnika po drzwiach przesuwnych przedstawiliśmy szereg rozwiązań drzwi w systemie naściennym. Druga część przewodnika traktuje o drzwiach przesuwnych w kasecie, co oznacza, że są zabudowane płytą g-k, a efekt końcowy jest taki, że sprawiają wrażenie, jakby przesuwały się w ścianie.

  • Drzwi w kasecie z oblistwowaniem

Drzwi przesuwne drewniane wraz z oblistwowaniem otworu w takim samym kolorze jak skrzydło. Popularne rozwiązanie, ponieważ jest dość przystępne cenowo. Efekt wizualny przy zamkniętych drzwiach jest podobny jak przy drzwiach klasycznie otwieranych. Często te dwa rozwiązania występują w jednym projekcie.

Przesuwny-chowany

  • Drzwi w kasecie bez oblistwowania

Kaseta jest przystosowana do obłożenia płytą g-k i wykończenia przez ekipę wykończeniową. Nie ma tu opasek, oblistwowania. Tylko wykończona, obrobiona na gładko ściana. To rozwiązanie minimalistyczne. Końcowy efekt: skrzydło wysuwające się ze ściany. Przy zastosowaniu odpowiednich akcesoriów można także zamontować na tym systemie drzwi szklane.

Foto-1_img572x429

  • Drzwi w kasecie teleskopowej

Idealne do wielkich przestrzeni biurowych, sal konferencyjnych w systemie podwójnym. Na każdą stronę po dwa skrzydła. Lub w systemie pojedynczym, gdzie dwa skrzydła zjeżdżają na jedną stronę. Jest idealne rozwiązanie do dużego otworu, gdzie nie ma możliwości, by skrzydła schodziły na dwie strony.

Foto-1_img572x429 (1)

  • Drzwi łukowe w kasecie 

Ciekawe wizualnie rozwiązanie, które pozawala zastosować drzwi wyprofilowane w łuk w oryginalnych wnętrzach architektonicznych. Tor jezdny w łuk i wózki z jednym kółkiem umożliwiają swobodny ruch skrzydła.

Przewodnik po drzwiach przesuwnych – część I

By | blog | No Comments

Drzwi przesuwne są bardzo atrakcyjnym i funkcjonalnym rozwiązaniem. Oszczędzają miejsce, robią wrażenie i mogą stanowić świetną ozdobę wnętrza.

Przygotowaliśmy więc przewodnik, który pozwoli rozeznać się w rodzajach tego typu drzwi, jaki systemach, na których są mocowane.

  1. DRZWI PRZESUWNE NAŚCIENNE
  • drzwi naścienne z maskownicą prowadnicy

Bardzo popularne rozwiązanie. Skrzydło jest wieszane na szynie prowadzącej nad otworem. Szyna jest osłonięta estetyczną maskownicą w kolorze skrzydła. W tym rozwiązaniu można także zastosować maskownicę otworu, co jest praktycznym rozwiązaniem, które likwiduje kłopot brudzenia się ściany. Warto też zastosować belkę odbojową, do której skrzydła dochodzi. Dzięki jej użyciu wyciszymy drzwi i zniwelujemy niepotrzebne szczeliny.

Przesuwny-chowany-kopia

  • drzwi naścienne na prowadnicy z osłoną aluminiową

System ten dobrze prezentuje się zarówno ze skrzydłem drewnianym, jak i szklanym. Prowadnica także jest osłonięta maskownicą, ale jest to inny materiał: aluminium lub stal nierdzewna. Takie rozwiązanie wygląda bardzo nowocześnie i elegancko.

agile_glas_wohnen_schliessen_641x451.jpg_image_ambiente_product_image_detail_zoom

  • drzwi naścienne na listwie aluminiowej

Bardzo efektowne i proste rozwiązanie. Skrzydło jest przed systemem prowadzącym, jest zawieszone znacznie nad otworem. Na pierwszym planie widzimy jedynie skrzydło. Ten system ma wbudowane dwa spowalniacze – przy końcu toru, zarówno przy otwieraniu i zamykaniu. Oznacza to, że skrzydło w końcowym momencie zwalnia i samo dosuwa się bez hałasu i kolizji. Gama kolorystyczna listwy prowadzącej jest dość szeroka. Dobre wrażenie robi tytan czarny mat.

  • drzwi naścienne na systemie ukrytym

Magiczny system, który sprawia, że wydaje nam się, że drzwi płyną po ścianie. Czarodziejska różdżka to mechanizm ukryte za skrzydłem i w podłodze. Robi niesamowite wrażenie. Jest przystosowany do skrzydeł drewnianych i szklanych. Pasuje do wnętrz minimalistycznych, w których zastosowane najbardziej nowatorskie rozwiązania. Magiczny system przyciąga uwagę i stanowi zagadkę dla technicznych umysłów.

49284